News and events

Mark Zuckerberg chce vytvořit Atlas lidských buněk. Ten přispěje k vývoji nových léčiv. Na jeho vznik věnuje tři miliardy dolarů.

Massachussets Institute of Technology (MIT) ve svém nejnovějším Technology Revue z 31. října zveřejnil článek o aktivitách zakladatele Facebooku Marka Zuckerberga v oblasti lidského zdraví. Ten se stal iniciátorem vzniku Atlasu lidských buněk.

Jedná se o největší investici do buněčné terapie v historii. Úvodním projektem BioHubu, který právě Zuckerberg financuje, bude Atlas buněk, tedy mapa buněk řídících hlavní orgány.

BioHubu, který bude sdružovat vědce a výzkumníky z Kalifornské univerzity v San Francisku, z Kalifornské univerzity v Berkeley a ze Stanfordovy univerzity, věnuje majitel Facebooku v příštích deseti letech miliardy dolarů. Projekt Atlasu buněk je umožněn díky vynálezům Quaka a řady dalších výzkumníků založených na pohybu jednotlivých buněk na mikrofluidním čipu. Má pomoci vědcům a výrobcům léčiv najít nové způsoby léčby. Učebnice uvádí, že lidský organismus obsahuje zhruba 300 různých typů buněk. Stephen Quake z BioHub v USA, který založil právě Zuckerberg, se domnívá, že realita je jiná. Jedná se o zhruba 10.000 typů buněk. Ty však nemohou být vzájemně rozpoznány běžnými metodami.

Cílem je vymyslet technologie, které by umožnily vědcům analyzovat buňky a jejich molekuly přímo ze vzorků odebrané lidské tkáně. Tento způsob napomůže vytvořit buněčnou mapu a poskytne cenné informace o tom, jak funguje 20 triliónů buněk lidského těla. „Vše začíná mít reálné obrysy“, říká Quake a dodává: „Rok 2017 bude velkým rokem pro Atlas buněk“.

Originál zde:
www.technologyreview.com/s/602732/mark-zuckerberg-is-funding-a-facebook-for-human-cells