News and events

Institut INSERM Francie- vědci pracují na nápravě poškozených meziobratlových plotének s využitím kmenových buněk

Často se uvádí, že kmenové buňky nacházející se v tukové tkáni, mohou vytvořit kost, chrupavku a další pojivové tkáně. Tým ve Francii našel nedávno způsob, jak změnit kmenové buňky z tukové tkáně do specifické tkáně nalezené v meziobratlových ploténkách naší páteři.

Vědcům z francouzského Národního výzkumného ústavu INSERM se podařilo transformovat kmenové buňky z tukové tkáně do buněk, které by mohly nahradit poškozené meziobratlové ploténky. Jejich studie byla publikována v odborném časopise Cell.

Na naši páteř je neustále vyvíjen tlak, například při zvedání těžkých břemen, sportováním, opakujícími se pohyby, otáčením se atd. Tím dochází k namáhání a často i nevratnému opotřebení meziobratlových plotének, které tvoří jakési "polštáře" mezi obratli. V důsledku poškození pak nejsou tyto „tlumiče“ schopné správně tlumit otřesy. Zatímco poškození disků se vyvíjí postupně a nenápadně, bolest zad pak přichází náhle v oblasti, kde jsou disky poškozeny.

Vědci z francouzského národního výzkumného ústavu INSERM, v čele s Jérômem Guicheuxem, byli schopni během 28 dní transformovat kmenové buňky z tukové tkáně do buněk, které jsou velmi podobné buňkám nacházejícím se v nucleus pulposus - jádru meziobratlové ploténky.

Hlavní autor studie Jérôme Guicheux uvedl, že protokol byl úspěšná nezávisle na na věku a hmotnosti pacienta. V tomto okamžiku nejsou takto vypěstované buňky sice schopné přežít implantaci do poškozené meziobratlové ploténky, ale díky teté studii se vědci těmto mohou posunout o další krok v pre-klinické studii a to k testování terapeutické účinnosti těchto nových buněk u relevantních zvířecích modelů. “

Tento objev dává naději milionům lidí postižených bolestmi zad. Podle Světové zdravotnická organizace trpí bolestmi zad v průběhu života až 80% veškeré populace.

Článek převzat z:
Related Content. Yahoo finance [online]. 2015, Dec 21, 1 [cit. 2016-01-06].
Dostupné z:
https://sg.finance.yahoo.com/news/scientists-working-repairing-damaged-intervertebral-discs-110301993--spt.html
Studie dostupná zde:
onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/stem.2249/full