News and events

Bude Moravskoslezský kraj špičkou v oblasti biotechnologií?

V rámci Regionální inovační strategie jsou v Moravskoslezském kraji podporovány oblasti výzkumné specializace mezi něž byla v roce 2014 přidána i oblast Regenerativní medicíny, genomiky a nových přístupů při analýze dat, která má obrovský aplikační potenciál v lékařské praxi. Již teď máme v kraji několik špičkových firem či institucí, které se tomuto tématu věnují - jako je například nedávno otevřený biomedicínský park 4Medi či Fakultní nemocnice Ostrava.

Mezi hlavní silné stránky Moravskoslezského kraje patří zejména výzkum a vývoj terapeutických aplikací kmenových buněk, bioinformatika, genomické analýzy lidského genomu a pokročilé materiály a speciální zařízení pro oblast lékařské péče vč. postupného uplatňování technologií direct digital manufacturing s využitím 3D tisku.

Konkrétními výsledky jsou například patenty v oblasti léčby popálenin pomocí pacientových vlastních krevních destiček (registrace v USA, držitel FNO), společný česko-čínský podnik (SCL biological Czech s.r.o.) pro výrobu léčivých regenerativních přípravků na bázi hUCB – MSC z pupečníkové tkáně, apod.

Článek je převzat z RIS-LETTER, který vydává Agentura pro regionální rozvoj, a.s.,