News and events

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek navštívil Vědeckotechnický park 4Medical Innovation v Ostravě

20.5.2016, Ostrava Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek a poslanec Herbert Pavera v Moravskoslezském kraji navštívil Vědeckotechnický park 4Medical Innovation v Ostravě, který je chloubou českého vědeckého výzkumu. Setkal se také s rektorem Slezské univerzity, starostkou Kravař a odpoledne diskutoval se studenty, podporovateli a členy TOP 09 v Příboře. Zúčastnil se rovněž zahájení festivalu Janáčkův Máj v Ostravě

Během návštěvy vědeckotechnického parku, stejně jako celý den, předsedu TOP 09 doprovázeli starosta Bolatic, poslanec a lídr TOP 09 do krajských voleb Herbert Pavera a krajský předseda strany Tomáš Velička. „Je s podivem a je to velká škoda, že zdravotní pojišťovny léčbu kmenovými buňkami nehradí. Přitom je levnější, časově kratší a s nulovou reoperaci, tedy pro zdravotní pojišťovny levnější,“ řekl Miroslav Kalousek v zařízení, které se zaměřuje na transfer základního výzkumu v oblasti buněčné a regenerativní medicíny do praxe. Příkladem je tzv. robotická noha, u níž metodou léčby kmenovými buňkami jsou lékaři schopni zachránit až 80 procent pacientů před amputací.

Během návštěvy předseda TOP 09 také debatoval ve studiu regionální televize Polar na aktuální krajská témata – uzavření OKD a nezaměstnanost. „Problémem není samotná privatizace, ale způsob, jakým bylo OKD zprivatizováno, kdy přešlo do rukou finančního investora a ne do rukou investorova strategického,“ zdůraznil hlavní příčinu problému Kalousek a dodal: „Finanční investor usiluje, jak peníze vytáhnout z firmy, ale strategický investor naopak myslí především na budoucnost firmy.“

Pro efektivní řešení nezaměstnanosti je podle Miroslava Kalouska nutné se zaměřit na větší podporu aktivní politiky zaměstnanosti a uvolnit podmínky pro podnikání. „Bohužel současná vláda spíše reguluje a svazuje podnikatele. TOP 09 usiluje o to, aby se naopak vytvořil systém a prostor, který bude maximálně vstřícný pro podnikatele a nebude je svazovat zbytečnými regulacemi,“ řekl předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Na společném setkání s rektorem Slezské univerzity v Opavě Pavlem Tulejou a starostkou města Kravaře Monikou Žídkovou se shodli na tom, že nejefektivnějším bojem s nezaměstnaností je právě vzdělanost.

V diskusi s příborskými studenty, podporovateli a členy padaly otázky především na téma demokracie a svobody. „Svobodná země se pozná podle toho, že zde platí právo a platí pro všechny a nejen pro někoho. Kde se tomu tak neděje, tam začíná totalita,“ upozornil Miroslav Kalousek.

Na závěr se předseda TOP 09 Miroslav Kalousek účastní zahájení Janáčkova Máje v Ostravě, které je pomyslnou třešničkou na dortu jeho páteční návštěvy Moravskoslezského kraje.

Text převzat z: www.parlamentnilisty.cz

fotografie: Facebook

Předseda Miroslav Kalousek navštívil také materiálovou laboratoř, kde s profesním zájmem vystudovaného polymerního chemika, sledoval proces elektrostatického zvlákňovaní syntetického polymeru do nanovlákenného vzorku. Zahájení výroby nanovláken v rámci přípravy translačního materiálového pracoviště ve 4medi je součástí aktivit podpořených z dotačního programu MSK, Podpora podnikání v MSK 2015.

logo MSK