News and events

Francie/institut INSERM - Vědci pracují na nápravě poškozených meziobratlových plotének

Často se uvádí, že kmenové buňky nacházející se v tukové tkáni, mohou vytvořit kost, chrupavku a další pojivové tkáně. Tým ve Francii nyní našel způsob, jak změnit kmenové buňky z tukové tkáně do specifické tkáně nalezené v meziobratlových ploténkách naší páteři. Zbaví nás vědci bolestí zad?

Vědcům z francouzského Národního výzkumného ústavu INSERM se podařilo transformovat kmenové buňky z tukové tkáně do buněk, které by mohly nahradit poškozené meziobratlové ploténky. Jejich studie byla publikována v odborném časopise Stem Cells.

Na naši páteř je neustále vyvíjen tlak, například při zvedání těžkých břemen, sportování, opakujícími se pohyby, otáčením se atd. Tím dochází k namáhání a často i nevratnému opotřebení meziobratlových plotének, které tvoří jakési "polštáře" mezi obratli. v důsledku poškození pak nejsou tyto „tlumiče“ schopné správně zachytit otřesy. Zatímco poškození disků se vyvíjí postupně a nenápadně, bolest zad pak přichází náhle v oblasti, kde jsou disky poškozeny.,

Vědci z francouzského národního výzkumného ústavu INSERM, v čele s Jérômem Guicheuxem, byli schopni během 28 dní transformovat kmenové buňky z tukové tkáně do buněk, které jsou velmi podobné buňkám nacházejícím se v nucleus pulposus - jádru meziobratlové ploténky.

dr.Jérômem Guicheux - INSERM

Hlavní autor studie Jérôme Guicheux uvedl, že protokol byl úspěšný nezávisle na věku a hmotnosti pacienta. v tomto okamžiku nejsou takto vypěstované buňky sice schopné přežít implantaci do poškozené meziobratlové ploténky, ale díky této studii se vědci mohou posunout o další krok v pre-klinické studii a to k testování terapeutické účinnosti těchto nových buněk u relevantních zvířecích modelů. “

Tento objev dává naději milionům lidí postižených bolestmi zad. Podle Světové zdravotnické organizace trpí bolestmi zad v průběhu života až 80% veškeré populace.

Článek převzat z:Yahoo finance [online]. 2015, Dec 21, 1 [cit. 2016-01-06].

https://sg.finance.yahoo.com/news/scientists-working-repairing-damaged-intervertebral-discs-110301993--spt.html

Studie dostupná zde: onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/stem.2249/full