News and events

Pentě vzrostl zisk téměř trojnásobně. Zaměří se na nemocnice, kde nabídne moderní léčbu


  • Skupině Penta Investments v loňském roce vzrostl čistý zisk z předloňských 70 milionů na 200 milionů eur.
  • V loňském roce se Penta zaměřila především na bankovnictví, pojišťovnictví nebo zdravotnictví.
  • V některých nemocnicích v budoucnu nabídne moderní léčbu, která stojí na kultivaci lidských buněk a tkání.

Jedné z největších tuzemských investičních skupin Penta Investments se loni dařilo. Její čistý zisk stoupl na 200 milionů eur (5,4 miliardy korun) z předloňských 70 milionů eur (1,89 miliardy korun). Hodnota společností patřících do skupiny vzrostla o pět procent na sedm miliard eur (189 miliard korun).

Skupina zároveň navýšila svoje investice z předloňských 330 milionů eur na 340 milionů eur. Posílila například na poli médií. K několika vydavatelským domům na Slovensku, které vlastní od roku 2014, přikoupila vydavatele českých regionálních Deníků, firmu Vltava-Labe-Press (VLP).

Z Česka tak se společností Verlagsgruppe Passau podnikatele Alexe Diekmanna odešel poslední německý majitel novin. Do struktur Vltava-Labe-Press Penta začlenila také svoji další akvizici, vydavatelství Tablet Media, do jehož portfolia patří například tabletový týdeník Dotyk. Kromě VLP Penta na českém mediálním trhu koupila i vydavatelství Astrosat zaměřené na časopisy.

Navýšením podílu Penta významně posílila ve slovenské zdravotní pojišťovně Dovera. Do sítě ProCare přibyla nemocnice s poliklinikou Medissimo. Zahájením akvizice Sberbank SR Penta posílila svoji bankovní divizi. Do byznysu herního průmyslu v Rumunsku vstoupila pod značkou Fortuny.

"Velká část peněz byla investována do firem, které v našem portfoliu považujeme za strategické. v roce 2012 jsme změnili strategii, vybrali jsme si sektory, ve kterých chceme působit jako strategičtí investoři," uvedl partner Penty Jaroslav Haščák s tím, že se Penta zaměřila zejména na maloobchod (Dr. Max, Fortuna), zdravotnictví, bankovnictví a pojišťovnictví. Mezi strategické firmy počítá i výrobce letecké techniky Aero Vodochody.

Skupina v současnosti zaměstnává více než 37 tisíc lidí a loni do svých firem přijala 2 000 zaměstnanců. Podle spolumajitele Penty Marka Dospivy jich mohlo být ještě víc. "V rozvoji nás brzdí nedostatek kvalifikovaných pracovních sil. Například Aeru Vodochody schází 100 až 200 techniků," řekl Dospiva.

Firma chystá řadu dalších akvizic, které bude oznamovat postupně. Na začátku letošního roku například koupila od miliardáře Michala Zahradníčka podíl v biotechnologické společnosti PrimeCell Therapeutics, která vyvíjí léčivé přípravky založené na buňkách samotných pacientů. Moderní léčbu chce Penta nabízet lidem v desítkách svých nemocnic v Polsku a na Slovensku. Usiluje také o získání nemocnic v Česku.

Celý článek zde: archiv.ihned

Článek vyšel 19.4.na www.ihned.cz