Biotechnologická společnost PrimeCell Therapeutics a.s. podepsala minulý týden smlouvu o spolupráci v přípravě tkání a buněk s nejprestižnější chorvatskou nemocnicí St. Catherine Speciality Hospital.
Chorvatská nemocnice je privátní excelentní evropské zařízení na diagnostiku v neurologii, ortopedii, operacích páteře, sportovní medicíně a rehabilitačních programech s využitím nejmodernější diagnostické, terapeutické a rehabilitační infrastruktury. Tato přední chorvatská nemocnice spolupracuje velmi úzce s americkou Mayo Clinic, která je celosvětovým leadrem v oblasti zdravotní péče, výzkumu a vzdělávání.
Spolupráce s PrimeCell Therapeutics jí umožní získat další náskok v inovativní léčbě, kterou poskytuje. K jejím pacientům patří mnoho špičkových sportovců zvučných jmen, především hokejistů, atletů, basketbalistů či lyžařů nejen z Chorvatska, ale také z USA a EU.
Zakladatel a CEO St. Catherine Speciality Hospital je Prof. Dragan Primorac, MD, Ph.D. Je to renomovaný chorvatský lékař, uznávaný světový vědec v oblasti genetiky a soudní znalec. Dodnes působí jako lékař také na Mayo Clinic. Je členem Americké akademie forenzních věd, Americké společnosti pro lékařskou genetiku, Mezinárodní společnosti pro aplikovanou biologii – ISABS a chorvatské Společnosti pro lékařskou genetiku. v letech 2003 – 2009 působil v Chorvatsku jako ministr pro vědu, školství a sport. Získal státní i mezinárodní ocenění jako Lifetime Achievement Award od americké univerzity v New Haven za přínos v rozvoji forenzních věd a Státní vědecké ocenění za mimořádný přínos v biomedicíně. Prof. Primorac je autorem řady akademických knih a vědeckých článků, přednášel na lékařské univerzitě v Záhřebu, Splitu, Osijeku a na prestižní americké univerzitě v Pensylvánii (Penn State).
Předmětem dohody, stvrzené podpisy minulý týden, je spolupráce na rozvoji již známých léčebných metod a vývoj nových léčebných terapií využívající tkáně a buňky vyráběné v dceřiných společnostech PrimeCell Therapeutics. Společným cílem je pak poskytnutí kvalitní a šetrné léčby a zlepšování kvality života pacientů. Tato spolupráce bude zcela v souladu s českou a chorvatskou legislativou a zároveň bude splňovat přísné podmínky Evropské unie pro nakládání s tkáněmi a buňkami (Směrnice 2004/23/ES, 2006/17/ES a 2006/86/ES).
St. Catherine Speciality Hospital byla v roce 2015 oceněna Mezinárodní akreditační asociací (ICERTIAS) jako Nejlepší soukromá nemocnice v Chorvatsku. Současně je St. Catherine Speciality Hospital také členem prestižní organizace The Leading Hospitals of The World sdružující nejmodernější zdravotnická zařízení po celém světě. Nemocnice je součástí sítě European center of excellence, programu Evropské unie zaměřeného na spolupráci fakultních nemocnic v EU a USA.
PrimeCell Therapeutics a.s. je česká hi-tech biotechnologická společnost zaměřená na oblast regenerativní medicíny. Vyvíjí léčivé přípravky a produkty regenerativní medicíny, které zvyšují kvalitu života obyvatel. Společnost patří mezi evropskou špičku v oblasti buněčné terapie, tkáňového inženýrství a spolupracuje s nejvýznamnějšími světovými vědeckými institucemi na uvádění výsledků vědy a výzkumu do praxe. Společnost byla založena v roce 2007. Dceřiné společnosti PrimeCell Therapeutics a.s. jsou Národní centrum tkání a buněk a.s. a 4MEDi – Centrum buněčné terapie a diagnostiky a.s.
Národní centrum tkání a buněk a.s. je vysoce inovativní společnost zaměřená na vývoj a výrobu léčivých přípravků moderní terapie a zpracování tkání a buněk. Jeho posláním je pomoci lékařům vrátit nemocné do aktivního plnohodnotného života. Laboratoře Národního centra tkání a buněk, které jsou společným podnikem Primecell Therapeutics a České republiky (Ministerstva zdravotnictví ČR), byly dokončeny ve druhé polovině roku 2011. Dnes je lídrem v oblasti bioimplantologie a svojí vybaveností a rozsahem nabízených služeb je jedním z nejšpičkovějších pracovišť tohoto druhu na světě.
Biotechnologický park 4Medical Innovations je technologicky vyspělé biomedicínské translační centrum pro rozvoj regenerativní medicíny. Centrum je zaměřené na co nejefektivnější využití výsledků základního a aplikovaného výzkumu v klinické praxi. Specifickými obory centra jsou buněčná manipulace, biotechnologie, biofarmacie a diagnostika pro lidské buňky a genetiku.