News and events

Startuje klinické hodnocení léčby nemoci křehkých kostí kmenovými buňkami

Výzkumníci ze Švédska a Spojeného království oznámili, že v lednu příštího roku zahájí u dětských pacientů klinické testy léčby Nemoci křehkých kostí s využitím kmenových buněk. Záměr je transplantovat zdravé kmenové buňky, které budou produkovat kolagen a posílí tak růst kostí. Polovina (15) dětí účastnících se studie obdrží buňky již v děloze a posléze po narození, druhá polovina (15) pouze krátce po narození.

Studie startuje na základě využití této léčby na půdě švédské univerzity Karolinska Institutet u 13letého pacienta. Dle zveřejněné zprávy se pacientovi daří dobře a stále roste. (– zpráva zde). Jak říká Cecilia Götherströmová z Karolinska Institutet, jejíž tým bude jako první zkoušet léčbu kmenovými buňkami in utero: "Jsme přesvědčeni, že můžeme zlepšit léčbu nemoci tím, že ji podáme již plodu v děloze, a znovu pak v opakovaných dávkách během prvních let dítěte "

Dusko Ilic, výzkumník z anglické King College v Londýně, uvedl pro BBC News: "Jakýkoli pokus pomoci pacientům trpícím touto hroznou, vysilující nemocí je více než vítán." Zároveň však poukázal na potenciální limity studie, pokud jde o skutečnost, že každý pacient trpí různými příznaky. "Jak budeme vědět, zda mírnější fenotyp [příznak] u dětí, která podstoupila léčbu, je přirozený nebo je výsledkem léčby?"

Götherströmová pro BBC News uvedla, že plody obdrží první infuzi dárcovských buněk mezi 20. a 34. týdnem těhotenství. Program startuje v lednu 2016.

Collagen