News and events

Moravskoslezský kraj se představí v Berlíně. Hlavní téma: možnosti investic, biotechnologie a inovace

Státní recepce, konané v předvečer (27. 10.) státního svátku České republiky na českém velvyslanectví v Berlíně, na kterou je pozváno na 700 hostů (honorární konzulové, zástupci ambasád, spolkových i zemských ministerstev, firem, hospodářských komor, vedení měst a obcí, krajanů, agentury CzechInvest, Česko-německé obchodní komory a další), se kromě hejtmana Moravskoslezského kraje Miroslava Nováka zúčastní i zástupci významných krajských institucí a firem – Krajské hospodářské komory, Agentury pro regionální rozvoj, Fakultní nemocnice Ostrava, společností PrimeCell a Marlenka international. Kulturní program na recepci zajistí studenti Janáčkovy konzervatoře a gymnázia Ostrava, vystoupí i talentovaná pěvkyně Patricie Janečková.

„Účast na státní recepci v Berlíně je součástí našich snah o propagaci Moravskoslezského kraje v zahraničí. Jdeme tak naproti zájemcům o investování v našem regionu,“ řekl hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák.

Dodal, že zahraniční obchod Česka s Německem i český export do SRN dosáhly v loňském roce rekordních hodnot. „Objem zahraničního obchodu se SRN vloni dosáhl rekordních 70,39 miliard eur. Češi nejvíce do Německa vyvážejí díly a příslušenství pro automobily, auta, počítače, nábytek, izolované dráty, kabely, čerpadla. Mimochodem nejvíce firem v Moravskoslezském kraji v současnosti působí právě v automobilovém průmyslu, elektronice, elektrotechnice, informačních a komunikačních technologiích. Přitom jsme stále silní v metalurgii a strojírenství, specializujeme se na vývoj a výrobu moderních materiálů – ocelí a kompozitů, a další povrchové úpravy materiálů včetně nanotechnologií. a to je, myslím, velmi zajímavá nabídka i pro tak silnou ekonomiku, jako je ta německá,“ míní moravskoslezský hejtman Miroslav Novák.

Během návštěvy Německa bude také jednat s představiteli Průmyslové a hospodářské komory v Berlíně, partnerům mimo jiné představí činnost krajské Agentury pro regionální rozvoj.

„Budeme mluvit o možnostech spolupráce mezi oběma hospodářskými komorami, tedy té berlínské a moravskoslezské, rozvoji hospodářské spolupráce Moravskoslezského kraje a Braniborska. Tato spolková země patří mezi top regiony s rozvíjejícími se biotechnologiemi. Jsem přesvědčen o tom, že tento sektor má v Moravskoslezském kraji velkou perspektivu,“ uvedl moravskoslezský hejtman Miroslav Novák.

Upozornil, že na pondělí 26. října v rámci návštěvy Berlína zorganizovala Agentura pro regionální rozvoj seminář s názvem Možnosti spolupráce mezi Moravskoslezským krajem a Spolkovou zemí Braniborsko v oblasti biotechnologií a regenerativní medicíny, na který byli pozváni členové tamního bioklastru, čítajícího přes 230 členů.

„V rámci akce budou představeny výzkumné a vývojové aktivity Fakultní nemocnice Ostrava, Centra buněčné terapie a diagnostiky 4MEDI a společností PRIMECELL Therapeutic s cílem rozvoje spolupráce s firmami a výzkumnými institucemi v Braniborsku,“ upozornila ředitelka Agentury pro regionální rozvoj Petra Chovanioková s tím, že catering budou na státní recepci i biotechnologickém semináři pomáhat zajišťovat studenti Hotelové školy Frenštát pod Radhoštěm.

Logo MS kraj

Převzato z: Parlamentní listy