V rámci zlepšování česko-čínských ekonomických vztahů dnes oznámila čtvrtá největší světová banka – Bank of China (BoC) – že vstupuje na český trh. U této příležitosti se ve Španělském sále Pražského hradu uskutečnilo setkání, kterého se zúčastnilo prezident Miloš Zeman, vedení čínské banky a několik stovek významných hostů z hospodářské a politické scény.
„S ohledem na naši dosavadní úspěšnou spolupráci s čínskými subjekty v oblasti moderní medicíny jsem rád, že tu vzniká finanční zázemí pro další investice,“ komentoval oznámení čínské banky ing. Michal Zahradníček, předseda dozorčí rady společnosti Primecel Therapeutics, který byl mezi pozvanými hosty. Společnost Primecell Therapeutics v květnu tohoto roku oznámila vytvoření společného podniku s čínskou biotechnologickou společností SCL Biotechnology Co., Ltd. registrovanou v Hong Kongu, která se specializuje na práci s některými specifickými typy kmenových buněk. „Povedlo se nám v historicky krátké době devíti měsíců přivést do České republiky investice v řádech milionů dolarů a vznikl navíc výjimečný počin na poli regenerativní medicíny. Jeho cílem je vybudovat celoevropskou síť pro výzkum, zpracování, uchovávání a aplikaci kmenových buněk z pupečníku,“ doplnil Michal Zahradníček.
Bank of China funguje oficiálně od roku 1912, tedy od dob císařství, dnes je bankou s největší mezinárodní působností v Číně. Podle svého webu působí kromě pevninské Číny, Hongkongu a Macaa v dalších 38 zemích. V žebříčku dvou tisíc největších a nejmocnějších firem světa Forbes Global 2000 patří BoC čtvrté místo. Ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku stoupl čistý zisk banky o pět procent na 38,5 miliardy jüanů (155,2 miliardy korun).
Analytici důsledky přítomnosti Bank of China na českém trhu nepřeceňují, nicméně podle nich vzájemnému obchodu pomoci může. Lokální banky již dnes mohu nabídnout případným čínským investorům velmi levné financování, Bank of China může být případně ještě vstřícnější. Přínos její přítomnosti na českém trhu může být pozitivní. ČR by měla vytvářet podmínky, aby byla atraktivní pro jakékoli investice ze zahraničí," řekl pro ČTK analytik společnosti Deloitte David Marek.
PrimeCell Therapeutics a.s. je česká hi-tech biotechnologická společnost zaměřená na oblast regenerativní medicíny. Vyvíjí léčivé přípravky a produkty regenerativní medicíny, které zvyšují kvalitu života občanů. Společnost patří mezi evropskou špičku v oblasti buněčné terapie, tkáňového inženýrství a spolupracuje s nejvýznamnějšími světovými vědeckými institucemi na uvádění výsledků vědy a výzkumu do praxe. Společnost byla založena v roce 2007. Dceřiné společnosti PrimeCell Therapeutics a.s. jsou Národní centrum tkání a buněk a.s. a 4MEDi – Centrum buněčné terapie a diagnostiky a.s.
SCL Biotechnology Co., Ltd. je významná čínská biotechnologická společnost v oblasti regenerativní medicíny, výzkumu a uchovávání kmenových buněk. Společnost se podílí významnou měrou na výzkumu a použití lidských buněk v praktické medicíně. Současně je také důležitým popularizátorem nových poznatků výzkumu v této oblasti lékařství.