News and events

Umělé chrupavky Národního centra tkání a buněk má už 500 lidí

(ČTK, 10. dubna 2014) Asi 500 pacientů absolvovalo v ČR léčbu poraněné kloubní chrupavky pomocí vlastních buněk. Umělé chrupavky pěstují vědci v brněnském Národním centru tkání a buněk. Aktuálně léčbu provádí už deset českých nemocnic. Jsou jimi například Fakultní nemocnice Brno, Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, Nemocnice Na Bulovce, nebo přerovská a ústecká nemocnice, řekla ČTK Andrea Gutová, mluvčí tkáňového centra, které v Brně pořádá konferenci Regenerativní medicína 2014.

„Způsob léčby poraněné kloubní chrupavky pomocí vlastních lidských buněk je celosvětově respektovaná metoda, která je považovaná za nejlepší na světě ve své kategorii. Má stoprocentní úspěšnost,“ uvedla Gutová. Brněnské centrum loni vyprodukovalo chrupavku pro 100 pacientů. „Letos předpokládáme dvojnásobek,“ řekla mluvčí.

Metoda, kterou hradí pojišťovna, je účinná například pro sportovce. „Zatím ji nelze využít k léčbě kloubního onemocnění osteoartróza, což si spousta lidí mylně myslí. Proto je zájem obrovský, ale dostat se může jen na některé,“ řekl ČTK přednosta Ortopedicko-traumatologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Martin Krbec. Dodal, že vývoj léčby však směřuje i k vyřešení osteoartrózy.

Při defektech chrupavky ve velkých kloubech se používají vlastní chrupavčité buňky. „Odebírají se z oblastí zdravé kloubní chrupavky z nezátěžové zóny. To se provádí v nemocnicích,“ řekl Krbec. Chrupavka pak putuje do Národního centra tkání a buněk, kde se několik týdnů buňky množí. „Po vhodné úpravě se pak štěp vrací zpět do kloubu pacienta v místě, kde byl předtím defekt,“ vysvětlil Krbec. Poranění chrupavky se léčí například i pomocí vaziva, které však není tak dobrou variantou jako chrupavka z vlastních buněk, a v nejhorších případech umělou náhradou kloubu.

Národní tkáňové centrum vzniklo jako akciová společnost s majetkovým podílem státu, který v něm vlastní 24 procent akcií. Soukromým partnerem státu v akciové společnosti je firma PrimeCell.

Zdroj: zdravi.e15.cz
Autor. ČTK