News and events

Olomoučtí lékaři jako první v Česku transplantují hrudní kosti

iDNES.cz (13. května 2014) Je to výjimečný zákrok, který v Česku umí jako jediní a je ojedinělý i ve světovém měřítku. Lékaři z olomoucké fakultní nemocnice zvládají transplantaci hrudní kosti. Ta zachraňuje životy pacientům, kterým jinak především po operacích srdce vážně hrozila kvůli komplikacím smrt.

Olomoučtí lékaři jako první v Česku transplantují hrudní kosti

Popis obrázku: Unikátní transplantace hrudní kosti pomáhá zachraňovat životy pacientům, kterým by jinak kvůli komplikacím vážně hrozila smrt. (ilustrační snímek) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

"Určitě je to výkon, který zachraňuje životy. Při komplikacích takto postižení pacienti umírali až v sedmdesáti procentech případů. Dnes jsme tento poměr obrátili a sedmdesát procent z nich právě díky transplantaci prsní kosti přežije. Celkově nejen v Evropě, ale dá se říct i ve světě, je tato metoda unikátní," říká Martin Kaláb, lékař Kardiochirurgické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc.

Pacienty po operaci srdce podle Kalába ohrožuje obnažení srdce i dechová nedostatečnost.

"Problematické je i další hojení měkkých tkání rány. S touto situací se podle zkušeností v našem centru setkáváme asi tak třikrát až čtyřikrát ročně," vysvětluje Kaláb.

Zpravidla jde podle něj o pacienty, jimž se špatně hojí rány kvůli další diagnóze. "Je to především cukrovka, obezita, chronické selhání ledvin, chronická obstrukční plicní nemoc a podobně," shrnul Kaláb.

Je třeba dárce s podobnou kostí, tu čeká očištění a zmrazení

Dříve byl tento stav prakticky neřešitelný. "Je nutné si uvědomit, že se jedná o skutečně velmi nemocné a rizikové pacienty. Ale i oni chtějí žít," vysvětluje lékař. Za tři roky provedli olomoučtí lékaři transplantaci prsní kosti u celkem devíti pacientů. To je podle Kalába nejvíce v Evropě.

"Metodu jsme ve světovém odborném tisku publikovali jako první a i nadále o výsledcích naší práce referujeme na mezinárodních odborných konferencích," vyzdvihuje Kaláb.

V České republice je právě Fakultní nemocnice Olomouc jediným centrem, které léčbu pomocí transplantace prsní kosti provádí.

"Co víme - nejblíže se jí věnují kolegové v jednom centru v Itálii. Transplantát připravuje Národní centrum tkání a buněk v Brně, kost se odebírá od zemřelého člověk a dárce," popisuje postup Kaláb.

Samotná příprava transplantátu hrudní kosti pak trvá čtyři až šest týdnů. Po nalezení vhodného dárce kostní tkáně, jehož kost se co nejvíce shoduje s velikostí a stavbou hrudníku pacienta, je potřeba kost otestovat a poslat k dalšímu zpracování.

"Ve speciálních laboratořích, kterými národní centrum, je kost zbavena měkkých tkání a krevních buněk. Následně jsou opět provedeny mikrobiologické testy a kost je uložena při minus 80 stupních Celsia. Tento proces je dostupný pro jakéhokoli pacienta, je důležité, zda se nalezne vhodný dárce," popisuje Dagmar Hrůzová, lékařka Národního centra tkání a buněk.

Léčba podobně rizikového pacienta stojí kolem 1,5 milionu

To jako první v České republice tento transplantát připravilo pro použití právě v kardiochirurgii.

"Transplantát byl také poprvé v České republice, pravděpodobně i na světě, použit k léčbě pacientů s nehojícím se poškozením hrudní kosti, a to ve Fakultní nemocnici Olomouc," dodává Hrůzová.

Po rozmražení pak lékaři v Olomouci hrudní kost na operačním sále pacientovi implantují pomocí speciálních dlah. Samotná operace není podle Kalába až tak náročná na materiál.

"Je to spíše celková léčba takto rizikového pacienta s touto komplikací, která se pohybuje řádově kolem 1,5 milionu. Celý postup navíc vyžaduje komplexní mezioborovou spolupráci chirurga a lékaře intenzivní péče, kterou se podařilo v našem kardiochirurgickém centru sladit takřka k dokonalosti," uzavírá.

Autor: Barbora Taševská
Mladá fronta Olomouc
Zdroj: iDNES.cz