News and events

Napsali o nás

  
<< aktuální články

 

28 / 11 / 2014

Cévy ze zkumavky

(Pražská technika, 5/2014) V rámci aplikovaného výzkumu projektu Technologické agentury ČR spojili síly vědci z Národního centra tkání a buněk, a.s. v Brně, Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT a Fyziologického ústavu AV ČR na vývoji cévní náhrady o malém průměru. Zajímavý je materiál, který používají jako základ. Zjednodušeně řečeno se pokouší chemicky upravit dostupné pletené cévní protézy a prasečí cévy. Tyto chemicky upravené nosiče osazují endotelovými a kmenovými buňkami z kostní dřeně pacienta, aby se dokázaly chovat jako zcela zdravé cévy. Díky tomu vzniká cévní protéza přesně na míru pacienta.

celý článek >>

14 / 11 / 2014

Další, prosím

(Forbes, listopad 2014) Jak čeští miliardáři chtějí porazit rakovinu, zkoumat mozek, obnovovat kůži, nahrazovat tkáně či oční čočky. A ještě na tom vydělat.
Autor: Michael Mareš, Pavel Kalouš, Jiří Nádoba;

celý článek >>

14 / 11 / 2014

Továrna na buňky, která dráždí

(Forbes, listopad 2014) Pro jedny je to šarlatánství, pro jiné obor budoucnosti, který jednou najde lék i na dnes nevyléčitelné nemoci typu diabetes. Alzheimer či roztroušená skleróza. Michal Zahradníček patří do druhé skupiny, a proto už do regenerativní medicíny investoval přes 500 miliónů korun.
Foto zdroj: PrimeCell Therapeutics

celý článek >>

6 / 11 / 2014

Lidské buňky jsou byznys budoucnosti.
A Češi se v něm chtějí stát lídrem

(Ekonom, 6. 11. 2014) Oblast inovativní a regenerativní medicíny slibuje velké změny v přístupu k lidskému zdraví. České firmy chtějí být v oboru světovým lídrem. Zatím poměrně nenápadně v Česku vyrůstá nový průmyslový obor – regenerativní medicína, léčba za použití lidských buněk. Dává naději pacientům, jejichž nemoci jsou dnes považovány za neléčitelné, ale slibuje i velké zisky.

celý článek >>

21 / 10 / 2014

Ostrava má novou továrnu. Na buňky

Prezident České republiky Miloš Zeman slavnostně zahájil 21. Září provoz vědecko-technologického a translačního centra regenerativní medicíny 4Medical Innovations Ostrava. Přestřižení pásky a slavnostních projevů se společně s prezidentem České republiky ujal hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák, vládní zmocněnec pro Moravskoslezský kraj Jiří Cienciała, ředitel Fakultní nemocnice Ostrava David Feltl a předseda dozorčí rady PrimeCell Therapeutics a. s. Michal Zahradníček.

celý článek >>

20 / 10 / 2014

Vědci vypěstují pacientům nové cévy v laboratoři z jejich vlastních buněk

Na infarkt ročně zemře přes deset tisíc Čechů. Ne vždy dokáže tělo pacienta přijmout umělou cévu. Vědci společně s lékaři proto vyvíjí cévy vytvořené zčásti z pacientových buněk.

celý článek >>

17 / 10 / 2014

Centrum regenerativní medicíny slavnostně otevřeno

(Mozaika – měsíčník společnosti OHL ŽS a.s., září 2014) Prezident České republiky Miloš Zeman slavnostně otevřel vědeckotechnologické a translační centrum regenerativní medicíny 4Medical Innovations Ostrava. 4Medical Innovations představuje investici evropského významu se zásadním dopadem do zaměstnanosti, výkonnosti průmyslu nejen v rámci regionu a nového exportního potenciálu České republiky.

celý článek >>

23 / 9 / 2014

K rozvoji regenerativní medicíny bude nyní přispívat také Ostrava

Až 250 lidí, zejména specialisté v oboru biomedicíny, má do dvou až tří let pracovat v biomedicínském translačním centru pro rozvoj regenerativní medicíny 4Medical Innovations. To v areálu Fakultní nemocnice Ostrava (FNO) vybudovala společnost PrimeCell.

celý článek >>

22 / 9 / 2014

(Video) Ostrava má další špičkové pracoviště

V areálu ostravské fakultní nemocnice vzniklo zbrusu nové translační centrum pro rozvoj regenerativní medicíny. Slavnostního otevření biotechnologického parku 4Medical Innovations se zúčastnil i prezident České republiky Miloš Zeman. Centrum se bude věnovat výzkumu nových léků s využitím lidských buněk.
Zdroj: TV Relax

video >>

22 / 9 / 2014

Lidské buňky jsou byznys budoucnosti.
A Češi se v něm chtějí stát lídrem

(Lidovky.cz, 22.09.2014) OSTRAVA - Společnost PrimeCell v neděli v areálu Fakultní nemocnice Ostrava otevřela biomedicínské translační centrum pro rozvoj regenerativní medicíny 4Medical Innovations. Centrum se bude věnovat aplikovanému výzkumu a vývoji nových postupů a léčivých přípravků s využitím lidských buněk. Má také vyvíjet prostředky pro léčbu dosud nedostatečně léčených či neléčitelných onemocnění, řekli novinářům zástupci centra.

článek lidovky.cz >>

22 / 9 / 2014

Zeman v Ostravě otevřel biotechnologický park

(Novinky.cz, 22. 09. 2014) Biomedicínské translační centrum pro rozvoj regenerativní medicíny 4Medical Innovations otevřela v areálu Fakultní nemocnice Ostrava (FNO) společnost PrimeCell. Slavnostního aktu se v neděli odpoledne zúčastnil i prezident Miloš Zeman. Centrum se má věnovat aplikovanému výzkumu, vývoji nových postupů a léků s využitím lidských buněk a podílet se na vývoji prostředků pro léčbu nemocí, které se dosud neléčily.

článek novinky.cz >>

22 / 9 / 2014

Unikát v Česku: Nové centrum bude vyvíjet léky na dosud neléčené nemoci

Ostrava - Česká republika se opět může pochlubit světovým unikátem. Společnost PrimeCell dnes v areálu Fakultní nemocnice Ostrava (FNO) otevřela biomedicínské translační centrum pro rozvoj regenerativní medicíny 4Medical Innovations. Centrum se zaměří na vývoj nových postupů a léčivých přípravků s využitím lidských buněk.

článek eurozpravy.cz >>

22 / 9 / 2014

Nové centrum bude v Ostravě vyvíjet léky na dosud neléčené nemoci

Ostrava - Společnost PrimeCell dnes v areálu Fakultní nemocnice Ostrava (FNO) otevřela biomedicínské translační centrum pro rozvoj regenerativní medicíny 4Medical Innovations. Centrum se bude věnovat aplikovanému výzkumu a vývoji nových postupů a léčivých přípravků s využitím lidských buněk. Bude vyvíjet prostředky pro léčbu dosud nedostatečně léčených či neléčitelných onemocnění, řekli novinářům zástupci centra.

celý článek >>

22 / 9 / 2014

Superčistá líheň nových léčiv startuje, pomůže i lidem s leukémií

Po pěti letech příprav a dvou letech výstavby je hotovo laboratorní centrum pro vývoj léčiv z lidských buněk v Ostravě. Nové pracoviště sídlící v areálu fakultní nemocnice otvíral i prezident Miloš Zeman.

celý článek >>

15 / 9 / 2014

Továrna na léky z buněk startuje, chce být líhní pro inovativní firmy

MF DNES (15. září 2014) Představte si farmaceutickou fabriku, odkud místo pilulek a sirupů putují přímo za pacientem na míru šité preparáty vyráběné z buněk. Právě taková léčiva se mají už v dohledné době rodit v novém biotechnologickém parku v Ostravě, který se otevře příští týden.

celý článek >>

18 / 7 / 2014

Centrum buněčné terapie chystá unikátní léčbu diabetické nohy

(ČTK, 17.7. 2014) Brno/Ostrava - Léčbou takzvané diabetické nohy za pomoci kmenových buněk z tukové tkáně se bude zabývat biofarmaceutická společnost 4MEDi - Centrum buněčné terapie a diagnostiky v Ostravě. Na nové metodě, díky které by diabetici nemuseli přijít vlivem nemoci o nohu, budou čeští lékaři spolupracovat s výzkumníky z Izraele, sdělila dnes ČTK mluvčí společnosti Andrea Gutová. Léčbou poškozených cév na nohách v důsledku cukrovky už se zabývá Národní Centrum Tkání a Buněk v Brně, které k tomu využívá kmenové buňky z kostní dřeně. Nová metoda využití tukové tkáně je však méně náročná i riziková.

celý článek >>

9 / 7 / 2014

Brněnské centrum tkání a buněk bude spolupracovat s Čínou

(ČTK, 8. 7. 2014) Brno - Národní centrum tkání a buněk v Brně vybuduje v Číně centrum pro regenerativní medicínu. Čeští specialisté v něm budou učit čínské lékaře léčbě za pomoci využití lidských buněk a tkání. ČTK to dnes řekla mluvčí centra Andrea Gutová, podle které se Češi dohodli s Čínou na spolupráci v této oblasti jako první na světě.

celý článek >>

1 / 7 / 2014

Závěrečné oponentní řízení výzkumných projektů

Nemocniční listy (červenec 2014) V červnu 2014 se v Praze v Technologické agentuře ČR uskutečnila dvě závěrečná oponentní řízení projektů CellSELect – srovnání a testování aplikačního potenciálu kmenových buněk získaných z různých typů lidských tkání (TA01010256) a SulgeliX (TA02011313). Oba projekty byly realizovány díky finanční podpoře TA ČR, program Alfa. Fakultní nemocnice Ostrava byla v obou případech dalším účastníkem projektu, hlavním příjemcem bylo 4Medi - Centrum buněčné terapie a diagnostiky a. s.

celý článek >>

19 / 6 / 2014

Biotechnologie – šance pro kraj

Hospodářské noviny (19. 6. 2014) Budoucnost Ostravska je také v rozvoji biotechnologií. Tvrdí to profesor Jiří Močkoř, rektor Ostravské univerzity, která hodlá k transformaci regionu přispět nemalým dílem. Za jejími zdmi se rodí projekt, jenž by se opět mohl výrazně podepsat na změně tváře moravskoslezské metropole. Jeho součástí bude šest interdisciplinárních výzkumných programů z oblasti biotechnologií, které by měly koncentrovat kapacity výzkumných a komerčních pracovišť.

celý článek >>

20 / 5 / 2014

Vynese 4MEDi – biotechnologické centrum Českou republiku na světovou špičku?

(Zdroj: veda pro zivot.cz) V květnu tohoto roku má být v Ostravě otevřen jeden z největších vědecko-výzkumných parků v Evropě zaměřený na moderní biotechnologie, regenerativní medicínu a vývoj kmenových buněk. O zařízení, které bývá s nadsázkou nazýváno „největší továrnou na lidské náhradní díly“, se už dlouho v médiích hovoří, především kvůli výši vynaložených nákladů na výstavbu supermoderního zázemí. Jaký je ale skutečný účel 4MEDi biotechnologického parku?

celý článek >>

14 / 5 / 2014

Olomoučtí lékaři jako první v Česku transplantují hrudní kosti

iDNES.cz (13. května 2014) Je to výjimečný zákrok, který v Česku umí jako jediní a je ojedinělý i ve světovém měřítku. Lékaři z olomoucké fakultní nemocnice zvládají transplantaci hrudní kosti. Ta zachraňuje životy pacientům, kterým jinak především po operacích srdce vážně hrozila kvůli komplikacím smrt.

celý článek >>

6 / 5 / 2014

Regenerativní medicína – naděje v „návratu do minulosti“

(Kongresové listy, Zdravotnické noviny, 5. května 2014) Jakou konkrétní podobu může mít regenerativní medicína v neurologii? Podaří se jí překonat i staletí zažité dogma, že „jednou poškozená chrupavka je již neopravitelná“ (Hunter, 1743)? Mezinárodní konference o regenerativní medicíně 2014, která se konala 9. –10. dubna v Brně, potvrdila, že tato léčebná strategie na řadě míst přepisuje učebnice.

celý článek >>

22 / 4 / 2014

Odbornice: ČR je ve využití pupečníkové krve k léčbě na začátku

(ČTK, 22. dubna 2014) Brno - Česká republika neumí dostatečně využít možnosti, které k léčbě různých nemocí nabízejí kmenové buňky z pupečníkové krve. ČTK to dnes řekla ředitelka Národního centra tkání a buněk v Brně Eva Matějková. Podle ní je tuzemské zdravotnictví v této léčbě teprve na začátku.

celý článek >>

10 / 4 / 2014

Umělé chrupavky Národního centra tkání a buněk má už 500 lidí

(ČTK, 10. dubna 2014) Asi 500 pacientů absolvovalo v ČR léčbu poraněné kloubní chrupavky pomocí vlastních buněk. Umělé chrupavky pěstují vědci v brněnském Národním centru tkání a buněk. Aktuálně léčbu provádí už deset českých nemocnic. Jsou jimi například Fakultní nemocnice Brno, Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, Nemocnice Na Bulovce, nebo přerovská a ústecká nemocnice, řekla ČTK Andrea Gutová, mluvčí tkáňového centra, které v Brně pořádá konferenci Regenerativní medicína 2014.

celý článek >>

10 / 4 / 2014

Konference v Brně nabízí nové metody léčby pomocí lidských buněk

zdraviE15.cz (10. 4. 2014) Nové metody léčby pacientů s využitím lidských buněk jsou tématem konference Regenerativní medicína 2014, která včera začala v Brně. Při dvoudenní akci se představí 30 zahraničních a českých odborníků, řekla ČTK mluvčí pořádajícího Národního centra tkání a buněk Andrea Gutová. Podle ní se obdobná konference koná v Česku poprvé.

celý článek >>